همه چیز درباره تایلند

در گذشته به طور رسمی پادشاهی تایلند به عنوان سیام شناخته می شده است، این کشور در مرکز شبه جزیره هندوچین در آسیای جنوب شرقی واقع گردیده است. تایلند با مساحتی در حدود 513،000 کیلومتر مربع جزو 50 کشور بزرگ جهان است. تایلند بیستمین کشور محبوب جهان با جمعیتی بیش از 69 میلیون نفر است.

تایلند یک کشور سلطنتی مشروطه است و در دهه های گذشته بین دموکراسی پارلمانی و دیکتاتوری نظامی چرخیده است، آخرین کودتا در ماه مه سال 2014 توسط شورای ملی صلح و نظم در این کشور صورت پذیرفت. پایتخت تایلند و پرجمعیت ترین شهر این کشور، بانکوک است. این منطقه از شمال توسط میانمار و لائوس، از سمت شرق توسط لائوس و کامبوج، از جنوب توسط خلیج تایلند و مالزی و از سمت غرب توسط دریای اندامان و جنوب غربی میانمار محدود شده است. مرزهای دریایی آن عبارتند از ویتنام در خلیج تایلند به جنوب شرقی و اندونزی و هند در دریای آندام تا جنوب غربی.

اقتصاد تایلند، 20 درصد بزرگتر از تولید ناخالص داخلی در PPP و بیست و هفتمین کشور در تولید ناخالص داخلی است. این کشور به تازگی صنعتی شده و به یک صادر کننده عمده در دهه 1990 تبدیل شد. تولید، کشاورزی و گردشگری بخش های اصلی اقتصاد را تشکیل می دهند. این کشور یک قدرت میانجی در منطقه و در سراسر جهان محسوب می شود.

اصطلاح "سیام"

این کشور همیشه توسط شهروندانش مواینگ تایی  Mueang Thai نامیده شده است.  تا قبل از سال 1949 از دید خارجی ها نام این کشور "سیام ناشناخته" لقب گرفته بود). کلمه سيام همچنین با واژه سانسکریت نیز شناخته شده است (، به معنی "تاریک" یا "قهوه ای".

ریشه یابی واژه "تایلند"

به گفته جورج سعد، کلمه تایلند (ไทย) به معنی "مرد آزاد" در زبان تایلندی است "تمایز تایلندی را از بومیان در جامعه تایلندی به عنوان سربازان. یک محقق معروف تایلندی استدلال کرده که تایلند (ไท) به سادگی به معنی "مردم" و یا "انسان" می باشد، این تحقیقات نشان می دهد که در برخی مناطق روستایی از این واژه به جای کلمه معمولی "خان" (คน)  برای مردم استفاده می شود.

پاتایا

پاتایا یک شهر پرتردد در تایلند است. این شهر در ساحل شرقی خلیج تایلند، در حدود 100 کیلومتری (62 مایل) جنوب شرقی بانکوک  در استان Chonburi واقع شده است. شهر پاتایا بصورت یک ایالت خودگردان اداره می شود که کل شهرهای "تامبون نونگ پر" و "ناکلوئا" و بخشهایی از Huai Yai  را پوشش می دهد. این شهر در منطقه صنعتی ساحلی شرقی در امتداد با سی رچا، لام چانانگ و چنبوری قرار دارد. جمعیت پاتایا 107،406 نفر است، با این حال این فقط برای ساکنانی است که به طور رسمی در شهر زندگی می کنند. پاتایا مرکز منطقه کلان شهر پاتایا-چونبوری است که شهرت آن در استان چنبری است و جمعیت آن بیش از 1,000,000 نفر است.

 

نام پاتایا از راهپیمایی فریا تاک (پادشاه تاکسین) و ارتش او از ایوتایایا تا چانتابوری شکل گرفت که قبل از سقوط پایتخت سابق این کشور در حمله مهاجمان برمه در سال 1767 اتفاق افتاد.

هنگامی که ارتش او در مجاورت پاتایا قرار گرفت، فریا تاک با سربازان یک رهبر محلی به نام نای کلوم مواجه شد که سعی داشت او را دستگیر کند. هنگامی که دو نفر با یکدیگر مواجه شدند، نای کلم تحت تأثیر رفتار فریا تاک و نظم دقیق ارتش وی قرار گرفت. او بدون جنگ تسلیم شد و به نیروهایش پیوست. پس از آن که ارتش این دو به هم پیوستند، این منطقه به عنوانThap Phraya  شناخته می شد، که به معنی "ارتش فرایا" است. این نام بعدا به پاتایا تبدیل شد، پاتایا نام بادی است که از جنوب غربی تا شمال شرقی در ابتدای فصل بارانی می وزد.

پاتایا تا دهه 1960 یک روستای ماهیگیری بود. سپس، در طول جنگ ویتنام، نیروهای آمریکایی مستقر در نزدیکی U-Tapao و دیگر پایگاههای ایالات متحده در تایلند از پاتایا دیدن کردند.

یک داستان که هنوز توسط منبع موثقی تایید نشده است، یادآوری می کند که رونق و رشد این شهر زمانی آغاز شد که یک گروه 500 تایی از سربازان آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی کورات در روز 29 ژوئن 1959 برای یک هفته جهت استراحت و آرامش به پاتایا وارد شدند. آنها چندین خانه را در انتهای ساحل این شهر اجاره کردند. با وجود اسکان کوتاه مدت آنها و بخاطر بکر بودن محل و تفریحات زیادی که این سربازان داشتند، آن‌ها سایر دوستان خود را هم خبر کردند و شهرت پاتایا به گوش همگان رسید و این شهر تبدیل به یک مرکز استراحت و تفریحی برای سربازان خسته از جنگ آمریکایی شد تا اینکه در دهه ۸۰ میلادی به دنبال اوج‌گیری صنعت توریست، سواحل این منطقه تبدیل به زیرساخت‌های فراوانی برای برپایی هتل‌ها و مناطق تفریحی فراوان شد تا اینکه امروزه شاهد این هستیم پاتایا یکی از مشهورترین مناطق تفریحی کشور تایلند به شمار می‌رود، البته قابل ذکر است که این شهر برای اقامت به صورت خانوادگی به همراه کودکان ممکن است محل مناسبی نباشد که همین به شهرت پاتایا بیشتر اضافه کرده است.

جاذبه های توریستی پاتایا

 • بازدید از Sanctuary of Truth

خانه مقدس حقیقت ( Sanctuary of Truth ) بنای چوبی عظیم و با ابهت معبد مانندی است که در شمال پاتایا در کنار دریا واقع است و بلندترین نقطه آن 105 مترارتفاع دارد. این بنا طوری ساخته شده است که در برابر باد و نور آفتاب ساحل دریا مقاوم باشد. این بنا بر اساس قوه ابتکار و خلاقیت تایلند قدیم ساخته شده و با مجسمه های کنده کاری شده چوبی تزئین شده است. هدف از به کارگیری این مجسمه ها، استفاده از هنر و فرهنگی بوده است که منعکس کننده دیدگاه قدیم، دانش کهن و حکمت و فلسفه شرقی است. این موارد سبب می شود که بازدیدکنندگان زندگی کهن، مسئولیت انسان، افکار اولیه، چرخش زندگی، ارتباط زندگی با جهان و هدف مشترک از زندگی به سوی یک مدینه فاضله را درک نمایند. سرگرمی های دیگری نیز همچون شوی دلفین ها در این مکان اجرا می شود.

 • بازدید از باغ استوایی Nong Nooch Tropical Botanical Garden

این باغ استوایی که زیبایی آن زبان زد تمام توریست هایی هست که از این شهر و این باغ و دیدن می کنند، دارای گل های فوق العاده زیبای استوایی در کنار مجسمه های خاص تایلندی می باشد. تیم مدیریت و طراحی این باغ زیبا، جایزه های بسیاری را در زمینه طراحی این باغ که به سبک باغ های قرن هفدهمی فرانسه می باشد، برده است. به گفته ی بسیاری از توریست ها، برای رفتن به این پارک زیبا، حداقل به یک نیم روز و شاید حتی بیشتر نیاز داشته باشید. در این باغ، سفر های به باغ های دورهی رنسانس و باغ هایی به سبک فرانسوی خواهید داشت. انوع گل ها، درختان نخل، ارکید های زیبا و بونسای، قطعا هر توریستی را راضی از این باغ روانه خواهند نمود.

 • بازدید از بازار شناور پاتایا

این بازار که توسط مردم محلی و بر روی قایق در روی آب برگزار می شود، به بازار چهارگانه معلق نیز معروف می باشد. این بازار 100000 متر مربعی، در چهار نقطه ای کشور تایلند برگزار می شود. قسمت شمالی، شمال شرقی، مرکزی و جنوبی. در این بازار، قایق های سیار که نقش یک مغازه را دارند، به فروش میوه های تازه، غذا، سوغاتی، صنایع دستی و لباس می پردازند. در حدود 114 فروشنده در این بازار فعالیت می کنند. ساعات کار این بازار معلق از ساعت 10 صبح تا 11 شب می باشد.

 • بازدید از موزه سه بعدی Art in Paradise

به گزارش لست سکند، موزه ی سه بعدی پاتایا یکی دیگر از جاذبه هایی هست که مورد پسند بازدیدکنندگان این شهر می باشد. این موزه، همانطوری که نامش پیداست، جایگاه هنر است. هنری که با خطای چشم و سه بعدی بودن، طرفداران خاصی دارد. ساعات کار این موزه، 9 صبح الی 9 شب می باشد.

 • بازدید از موزه Ripley's Believe It or Not!

موزه ریپلی "باور می کنی یا نه؟" ( !Ripley's Believe It or Not ) در طبقه سوم مرکز خرید رویال گاردن در مرکز پاتایا قرار دارد و مجموعه ای از اشیاء عجیب و غریب از گوشه کنار جهان در آن یافت می شود. همچنین یک نمایش چهاربعدی هیجان انگیز نیز در این اجرا می شود که می توانید از آن لذت ببرید.

 • بازدید از مجسمه ی بودای بزرگ

بازدید از تپع بودای بزرگ که امروزه Wat Phra Khao Yai نامیده می شود، یکی دیگر از کارهایی می باشد که می توان در سفر به پاتایا انجام داد. این مجسمه 18 متری که در ارتفاع 100 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است، دارای منظره ی بسیار زیبایی می باشد که علاوه بر طبیعت زیبا، سواحل Jomtien نیز از آن قابل دیدن است. این معبد دارای انواع مجسمه های طلایی می باشد که برای هر گردشگری جالب می نماید. ساعات بازدید از این معبد، از 6:30 صبح تا 5 عصر می باشد.

 • تجربه میمون درازدست ( Flight of the Gibbon)

اگر به هیجان علاقه مند هستید، این تفریح که نوعی زیپ لاین هست را از دست ندهید. تجربه پرواز گیبون ( گیبون نام نوعی میمون می باشد ) ، در جنگل های استوایی Chompoo که محافظت شده نیز می باشند، واقع شده است. این زیپ لاین که در حدود 3 کیلومتر طول دارد، بازدید کنندگان می توانند تجربه ی زیپ لاین را به صورت درخت به درخت داشته باشند. این زیپ لاین در بین 24 درخت واقع شده است و تجربه ی هیجان انگیزی می باشد.

 • بازدید از کوه بودا ( Khao Chi Chan)

یکی دیگر از جاذبه هایی که در شهر پاتایا وجود دارد، کوه بودا و بزرگترین طرح حکاری شده بودا در جهان می باشد. این طرح و تمثیل که 109 متر ارتفاع دارد، با طلا حکاری شده است و از دوردست نمایان است. این بنا در سال 1996 به مناسبت پنجاهمین سالگرد پادشاهی تایلند ساخته شده است. اطراف این کوه، دارای مناظر بسیار زیبا و چشم نوازی می باشند که بسیار مناسب عکاسی هستند. برای بازدید از این کوه می توانید از ساعت 8 صبح الی 5 عصر اقدام کنید و یادتان باشد که دوربین عکاسی در این سفر برای ثبت لحظات بی نظیرتان، یک ضرورت تلقی می شود.

 • بازدید از دنیای زیر آب (Underwater World Pattaya)

در صورتیکه به آکواریوم و دیدن دنیای زیر آب علاقه مند هستید، اینجا یکی از نقاط مورد علاقه ی شما خواهد بود. اینجا که به دنیای زیر آب ( Underwater World ) در پاتایا شهرت یافته است یکی از بزرگترین و مدرن ترین آکواریم های آسیا می باشد که در جنوب پاتایا قرار دارد. این آکواریم که به شکل تونل استوانه ای شیشه ای است 100 متر طول دارد و بیش از 4000 موجود آبزی در 200 گونه متفاوت را در خود جای داده است.

 • تفریح در پارک آبی Pattaya Park

به گزارش لست سکند، یکی دیگر از جاهایی که میتوانید در آن تفریح کنید و خستگی هایتان را دور بریزید، پارک آبی پاتایا می باشد. این پارک آبی که در کنار یک برج 240 متری واقع شده است، محلی راحت و خانوادگی برای تفریح بازدید کنندگان است که در سه بخش مجزا تقسیم بندی شده است. همچنین می توانید در رستورانی که با نمای 360 درجه ای از پاتایا، در بالای برج است نیز غذا بخورید. انواع سرسره ها، زیپ لاین، استخر ها و.... در این پارک منتظر شماست.

 

 • بازدید از Mimosa

در جاده ی Sukhumvit مکانی وجود دارد به نام میموسا، که ترکیبی از مراکز خرید، انواع شوها و مکانی ایده آل جهت پیاده روی و عکس گرفتن می باشد. این مکان که در سبک شهر ها و دهکده های اروپایی ساخته شده است، به عنوان شهر عشق شناخته می شد. همچنین معماری این مکان، بسیار شبیه دهکده فرانسوی زیبای کولمار می باشد و در آن بیش از 300 فروشگاه و رستوران وجود دارد و می توانید انواع صنایع دستی، سوغاتی و .... را از این مکان خرید کنید.

 • بازدید از معبد Viharn Sien

اینجا هم یک معبد زیبا برای عبادت است و هم یک موزه ی فرهنگی. نام دیگر این معبد Anek Kuson Sala می باشد. این معبد مجل نگه داری بسیار از کارهای دستی و مذهبی و مجسمه های بودایی می باشد. همچنین بیشتر مجسمه هایی که در داخل مجموعه و یا در بیرون محوطه وجود دارند، نشانی از افسانه های قدیمی چینی را در خود جای داده اند. لازم به ذکر است که طبقه ی دوم این معبد یک موزه ی فرهنگی است و به نمایش رسم و رسومات تایلندی، و فرهنگ این کشور می پردازد. طبقه ی سوم نیز، مختص تصاویر بودا می باشد.

 • بازدید از پارک سنگ های چند میلیون ساله و مزرعه کروکودیل ها

پارک سنگ های چند میلیون ساله و مزرعه کروکودیل ها ( Million Years Stone Park & Crocodile Farm ) در 9 کیلومتری شهر پاتایا قراردارد و در آن گیاهان زیبا، درختان و صخره های عظیم الجثه با قدمت چند صد سال و چند میلیون سال وجود دارند. در قسمتی از این پارک، مزرعه کروکودیل ها وجود دارد که بیش از 1000 کروکودیل را در خود جای داده است. حیوانات دیگری هم از جمله فیل ها، گربه ماهی های غول پیکر،مارماهی هایی از آمازون، گونه هایی از اسب ها و خرس های کمیاب، شیر، ببر، شتر و آهو در این پارک وجود دارند. هر روزه نمایشی جذاب و هیجان انگیز از کروکودیل ها نیز اجرا می شود. برای اطلاعات بیشتر به وب سایتwww.thaistonepark.org رجوع کنید.

 • بازدید از مینی سیام

مینی سیام ( Mini Siam ) نزدیک مرکز پاتایا قرار دارد و در آن ماکت های کوچکی از آثار تاریخی مشهور جهان و تایلند قرار دارد. مینی سیام سومین مجموعه مینیاتوری بعد از نمونه های مشابه آن در هلند و تایوان است که بیش از 100 مدل مینیاتوری از آثار تاریخی و باستانی جهان را در مقیاس 1:25 در خود جای داده است. آثاری همچون معبدهای معروف تایلند مانند معبد بودای زمردین، برج ایفل، مجسمه آزادی، برج کج پیزا و تخت جمشید جزو این مجموعه هستند.

 • بازدید از باغ وحش ببرها ‏

باغ وحش ببرها ( SriRacha Tiger Zoo ) در شمال شهر پاتایا قرار دارد و بیش از 200 ببر بنگال و 100000 کروکودیل را در خود جای داده است. علاوه بر این، حیوانات دیگری مانند شترمرغ، شتر تک کوهان، کانگورو و پرندگان عجیبی در این باغ وحش وجود دارند. در اینجا می توانید ببینید که چگونه ببرها، خوک ها و سگ ها در آرامش با یکدیگر زندگی می کنند. شوی حیوانات مانند پرش ببرها از حلقه آتش، راه رفتن روی بند، کشتی کروکودیل ها، رقص و بازی بسکتبال فیل ها از جمله نمایش هایی است که در این باغ وحش اجرا می شوند.

 • بازدید از معبد وانسانگ وارارام

معبد وانسانگ وارارام ( Wat Yansangwararam ) مهمترین معبد پاتایا می باشد که ساختمانی مدرن دارد. معماری این معبد الهام گرفته از معماری ژاپن، چین، هند، سوئیس و ... است و مرکزی برای مدیتیشن نیز می باشد. در کنار این معبد یک موزه چینی ( Chinese Museum ) با نام Wihan Sian قراردارد که شامل آثار هنری با ارزش و آنتیک کشور چین است. این معبد در 12 کیلومتری جنوب پاتایا قرار دارد و تنها 3 کیلومتر با باغ استوایی نانگ نوچ فاصله دارد و همچنین نزدیک به کوه بودا است. بازدید کنندگان معبد باید شانه هایشان پوشیده باشد و دامن یا شلوار بلند بر تن داشته باشند.

 • استراحت در ساحل Jomtien

قطعا استراحت و رفتن به ساحل در شهر های ساحلی یکی دیگر از تفریحاتی است که گردشگران در آن انجام می دهند. یکی از بهترین ساحل های شهر پاتایا، ساحلJomtien می باشد. این ساحل به دلیل داشتن موقعیتی مناسب، و دارا بودن از خط ساحلی 6 کیلومتری، برای غواصی و حمام آفتاب و شنا کردن بسیار مناسب می باشد.

 • بازدید از دریاچه ی نقره ایی (Silver Lake)

طبیعت،زیبایی و باز هم زیبایی! اینها عباراتی هستند که معنی آن ها را در بازدید از دریاچه ی نقره ایی بهتر خواهید فهمید. جایی که با داشتن مناظری بی نظیر در کنار گل های زیبا و معماری های ناب، خاطرات فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهد زد. این باغ-دریاچه در سال 2002 بنا شده است و دارای انواع درختچه های انگور و گل های زیبا می باشد. در فصل برداشت انگور بازدید کنندگان می توانند ازآنها دیدن و خرید نمایند

 • بازدید از دهکده ی فیل ها

دهکده فیل ها ( Elephant Village ) در سال 1973 برای مراقبت از فیل هایی که از کارافتاده شده اند و دیگر توانایی کارهای سنگین در جنگل های تایلند را ندارند ساخته شد. در اینجا فیل ها آزاد هستند و به دقت ار آن ها مراقبت می شود. نمایش هایی همچون فوتبال فیل ها، رژه فیل ها و فیل سواری در جنگل در این مکان اجرا می شود.

 • خرید در مرکز خرید Outlet Mall Pattaya

کمتر سفری برای ایرانیان وجود دارد که خرید در آن جایی نداشته باشد و یا حداقل برای ایرانیان مهم نباشد. یکی از این مراکز خرید مهم که در پاتایا وجود دارد، مرکز خرید Outlet Mall می باشد. معماری این مرکز خرید بیشتر به سبک مدیترانه ایی می باشد و سبک آن برای ما آشناست. در این مرکز خرید می توانید انواع برند های مختلف را با تخفیف خریداری کنید. در بعضی اوقات تخفیفات و حراجی ها در این مرکز خرید به 70 درصد نیز می رسند.

 

پوکت

شهر پوکت مرکز استان پوکت یا فوکت که یکی از استانهای کشور تایلند است. مساحت آن ۵۴۳ کیلومترمربع می‌باشد. جمعیت این استان در سال ۲۰۱۲بالغ بر ۶۶۵۷۰۰ نفر برآورد شده است.

استان پوکت از نظر تقسیمات کشوری بخشی از ناحیه جنوب تایلند به حساب می‌آید.

جزیره ی پوکت واقع در جنوب غربی کشور تایلند، یکی از افسانه ای ترین مناطق توریستی جهان می باشد. بسیاری از توریست ها معتقدند این شهر تمام ویژگی های لازم برای یک تعطیلات عالی را دارد. در اینجا سواحل شنی زیبایی هست که چندین مایل در کناره ی دریا گسترده شده اند و آبی گرم و زلال مملو از جاذبه های زیرآبی دارد که برای غواصی مناسب اند. سواحل غربی پوکت مخلوطی از خلیج شنی، برآمدگی های سنگی و پرتگاه های عظیم آهکی به همراه چندین ناحیه ی مهم توریستی می باشد مانند ساحل کامالا، ساحل کارون و ساحل پاتونگ. کسانی که به دنبال جایی به جز ساحل هستند، می توانند تورهای جنگل های سرسبز گرمسیری، جنگل های گسترده ی نارگیل، شالیزارها، سواری بر روی فیل ها، موج سواری، قایق سواری با قایق های بامبو و حتی بانجی جامپینگ را تجربه کنند.

جاذبه های توریستی پوکت:

 

بازدید از Phang Nga Bay

یکی از معروفترین گردش های روزانه در این منطقه گردش در فانگ نگا بای است که شامل فیل سواری و رانندگی در سواحل شرقی پوکت می باشد.همچنین یکی دیگر از تفریحات گشتن جزیره با قایق های کوچک در دریای فانگ نگا بای می باشد که در آن میمون ها و مرغ ها دریایی بدون توجه به دنیای بیرون در داخل آن زندگی می کنند . بعد شما را به غار دیگر می برد و بعد از آن ناهار سرو می شود. بعد از ظهر غار دیگری را کشف می کنید سپس شما را به ایستگاه برمی گرداند.

معروف ترین قسمت در این گشت، بازدید از جزیره ی جیمز باند و همچنین Koh Panyee می باشد. این مکان ها، مناظر ایده آلی جهت عکاسی دارند و می توانید از آب خوش رنگ این منطقه در کنار طبیعت منحصر به فرد آن، لذت ببرید.

جزیره ی جیمز باند

این قسمت که مشهورترین قسمت در این گشت می باشد، به نام Nail Island معروف است و برای اولین بار با فیلم "مردی با اسلحه طلایی" جیمز باند به شهرت رسید. اکثر تورهای منطقه، بازدید از این مکان دارند.

روستای Koh Panyee

این روستا به طرز شگفت انگیزی روی آب بنا شده است و در کنار صخره بزرگ واقع است. موقع ناهار، بسیار از توریست هایی که از جزیره ی جیمز باند دیدن می کنند، به اینجا آورده می شوند تا هم ناهار بخورند و هم از صنایع دستی این منطقه خرید نمایند.

قایقرانی در Hongs of Phang Nga

اما قسمت هیجان انگیز ماجرا در بازدید از این قسمت، قایقرانی در رودخانه ها و غارها و کشف جاهای جدید می باشد که می توانید انجام دهید. در منطقه Phang Nga، غارهای زیاد با طبیعت فوق العاده یی وجود دارند که توریست ها می توانند با استفاده از قایق به آنجا روند و از دیدن این نقاط لذت ببرند.

بازدید از شهر قدیمی پوکت ( Old Phuket Town)

یکی از جاذبه های شهر پوکت، قسمت قدیمی آن می باشد که اهالی محلی به آن اهمیت فراوانی می دهند. در این قسمت تاریخی، توریست ها با انواع مقبره ها، بناها، و معبدهای مختلف و زیبایی مواجه خواهند شد که دقیقا آن چیزی هست که در سفر به پوکت به آن نیاز دارند. از معابد مهمی که در این منطقه وجود دارند می توان به معبد بودا و چینی اشاره کرد. انواع فروشگاه های نقاشی، صنایع دستی و موزه های عمومی نیز در این منطقه واقع هستند.

بازدید از مجسمه بزرگ بودا

مجسمه بزرگ بودا در پوکت، یکی از نقاط دیدنی جزیره محسوب می شود. این مجسمه در بالای تبپه های Nakkerd و بین Chalong و Kata قرار گرفته است. ارتفاع این مجسمه 45 متر می باشد و به راحتی از دوردست قابل مشاهده است. از این مکان به راحتی می توانید نمایی 360 درجه از جزیره را ببینید و کلی عکس یادگاری بگیرید

بازدید از معبد Chalong

معابد بودایی از نمادهای کشور تایلند بوده و طرفداران بسیار را دارند. معماری این معابد هم در سبک و نوع خود بسیار جالب می باشد.فقط در پوکت تایلند 29 معبد بودایی وجود دارد. یکی از این معابدی که در پوکت واقع شده است، معبد Chalong می باشد. این معبد با شهر فقط 8 کیلومتر فاصله دارد. نقاشی های موجود در دیوار های این معبد واقعا زیباست ومعماری و نقاشی های این معبد، یکی از دلایلی است که توریست ها را به این مکان می کشاند.

بازدید از جزیره ی Phi Phi

این جزیره یکی از زیباترین جزایر گرمسیری در جهان و یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی تایلند است. سراسر جزیره پی پی صخره های آهکی، سواحل شنی و غار های پنهان قرار دارند و از پوکت روزانه برای آن قایق می روند.

پی پی که در ۴۸ کیلومتری پوکت واقع شده، در کل شش جزیره را شامل می شود ولی دو جزیره اصلی آن، پی پی کوچک Phi Phi Lei و پی پی بزرگPhi Phi Don هستند که جزیره کوچک ساکن ندارد اما ساکنان جزیره بزرگ را مسلمانانی از جنوب تایلند تشکیل می دهند.

اصلی ترین جاذبه پی پی کوچک، غار بزرگی به نام Viking Cave و به مساحت ۳.۲ کیلومتر مربع است که نام آن را از نقش های روی دیوار غار گرفته اند. بخش های جنوبی این جزیره به سبب وجود مرجان و عمق زیاد، برای غواصی بسیار مناسب است. مجموع مساحت آنها ۴۲ کیلومتر مربع است و یکی از بارزترین ویژگی های آن هم این است که هیچ وسیله نقلیه موتوری در آن وجود ندارد! بهترین زمان برای سفر به پی پی نیز از ماه نوامبر تا فوریه است زیرا در این زمان دریا آرام است. سفر با قایق پارویی Kayaking و صخره نوردی Rock Climbing نیز از دیگر جاذبه های موجود در این جزیره هستند.

بازدید از پارک تفریحی Phuket FantaSea

این پارک مملو از فعالیت های جذاب و سرگرم کننده می باشد که برخی از آنها واقعا بی نظیر هستند. در دهکده ی موجود در این پارک نه تنها معماری فوق العاده ای را شاهید خواهید بود بلکه از فروشگاه های هدیه و سوغاتی بازدید می کنید و نمایش هایی از فیل ها را خواهید دید و حتی شاید بر فیل سوار شوید. بازی های بسیاری هم برای کودکان وجود دارد. رستوران بوفه ی Golden Kinnaree در کنار Golden Pavilion و یک دریاچه واقع شده و قصر تئاتر فیل ها نیز 3 هزار نفر گنجایش دارد و نوای فوق العاده ای ایجاد می کند.

زمان کار: جمعه ها تا چهارشنبه ها از ساعت 5:30 عصر تا 11:30 شب

استراحت در ساحل Kata Noi

این ساحل زیبا در قسمت جنوب غربی جزیره ی پوکت واقع شده است. در این ساحل ریزورت های بسیاری وجود دارند که می توان از آنها استفاده نمود. همچنین این ساحل متشکل از دو ساحل بزرگ و کوچک می باشد که بوسیله یک دماغه کوچک از هم جدا شده اند. این ساحل بسیار پررونق می باشد و برای افرادی که برای تعطیلات سفر می کنند مکان بسیار آرام با آفتاب درخشان و ماسه های سفید با دریای آرام و تمیز می باشد. در قسمت شمالی این ساحل یک ساحل مرجانی وجود دارد که در آنجا می توان غواصی نمود. به غیر از افرادی که به دنبال مکان های شلوغ و پرجنب و جوش می گردند، این ساحل هیچ بازدیدکننده ای را پشیمان نمی کند.

استراحت در ساحل Nai Harn

این ساحل یکی از مجهز ترین ساحل های پوکت می باشد و تمامی امکانات رفاهی از قبلی چتر، نوشیدنی و خوردنی و تمام امکانات دیگر به بهترین نحو در اینجا فراهم آورده شده است. در این منطقه، هتل های خوبی از قبیل The Roal Phuket Yacht Club وجود دارند. این ساحل در ماه های نوامبر تا آوریل، بهترین مکان برای شنا می باشد. همچنین در کنار این ساحل، رستوران های محلی نیز آماده ی پذیرایی از توریست های منطقه می باشند.

بازدید از موزه ی Phuket Trickeye

به گزارش لست سکند، یکی دیگر از موزه های سه بعدی جالب و هیجان انگیز دنیا در پوکت تایلند قرار دارد. این موزه که نامش Phuket Trickeye می باشد، دارای انواع نقاشی های سه بعدی که با روح و روان انسان بازی می کنند، می باشد. عکس گرفتن با نقاشی های زیبا و موارد دیگر، خاطرات زیبایی را برای شما رقم خواهد زد.

تفریح و موج سواری در Surf House

Surf House در پوکت مکانی ایده آل برای خانواده هایی هست که می خواهند موج سواری یاد بگیرند، از موج های واقعی و خطرات آن می ترسند و در کل می خواهند در محیطی بی خطر و زیبا، به تجربه ی ورزش و تفریحات آبی بپردازند. و در کل این مکان جاییست برای تجربه هیجانات شما!

هیجان در Tiger Kingdom

در پوکت مکانی هست به نام Tiger Kingdom که در آن بازدید کنندگان می توانند از نحوه ی آموزش و نگه داری گربه سانان و ببر ها آشنا شوند، و حتی با آنها عکس های یادگاری و سلفی بگیرند. تمامی این ببرها، از روز اول تولد، تحت آموزش توسط نیروهای خبره بوده اند و اهلی می باشند.

بازدید از Monkey Hill

تپه ی Toh Sae در پوکت گاها به نام تپه ی میمون ها نیز شناخته می شود. دلیل این امر هم بعد از 100 متر پیاده روی در این تپه و منطقه برای شما مشخص می شود. در این تپه با انواع میمون ها به صورت گروهی و یا تکی روبرو می شوید و می توانید به آنها خوراکی و میوه بدهید. همچنین فردی به نام Pae Hog نیز آنجاست که برای توریست ها، توسط میمون ها نمایش برگزار می کند.

استراحت در ساحل Patong

پوکت سواحل عمومی زیادی دارد ولی یکی دیگر از مهم‌ترین‌ آنها، ساحل پاتونگ و ساحل کارون هستند. ساحل پاتونگ بزرگ ‌تر است و به دلیل نزدیکی به بیشتر هتل‌ها و مراکز خرید، ساحلی پرجنب‌وجوش‌تر است؛ در حالی که ساحل کارون، برای آدم‌هایی که به دنبال آرامش و منظره‌های بکر هستند، جای مناسب‌تری است.

در تمام سواحل، بازی‌های آبی – مثل شنا، غواصی، اسکی روی آب و ...- انجام می‌شود. غواصی در اقیانوسی فیروزه‌ای باید خاطره‌ی فراموش‌نشدنی‌ای بسازد؛ لباس و تجهیزات و مربی را در اختیارتان می‌گذارند و تنها به عهده‌ی شماست که از دنیای زیر آب لذت ببرید؛ ماهی‌ها، صدف‌ها و صخره‌های کوچک رنگی زیر اقیانوس را تماشا کنید و مرجان‌ها را لمس کنید. می‌توانید با کمی دست‌ودلبازی ماهی‌ها را هم سمت خودتان بکشانید: تکه‌ای نان دست‌تان بگیرید و ببینید که چه‌طور ماهی‌های کوچک رنگارنگ دور دست شما مهمانی می‌گیرند. به غیر از قایق‌های تندروی سفیدرنگ، بد نیست برای گشت‌زدن در دریا، حواس‌تان به قایق‌های پارویی هم باشد. سوار بر قایق‌های چوبی و پاروزدن‌های آرام میان دریایی شفاف، می‌تواند تا روزها شما را سر حال نگه دارد. یکی از دیدنی‌های پر طرفدار پوکت را می‌توانید در نزدیکی ساحل پاتونگ ببینید، وقت‌گذرانی در پوکت فانتاسی با برنامه‌های شبانه‌ی آتش‌بازی، نمایش فرهنگ و سنت تایلندی، نمایش و رقص فیل‌ها و بازار صنایع‌دستی تماشایی‌اش، می‌تواند شبی باشکوه بسازد.

غواصی و اسنورکلینگ در پوکت ‏

پوکت و جزایر اطرف آن به دلیل داشتن اکوسیستم بی نظیر و خاصشان، محلی بی نظیر برای تفریحات آبی از قبیل غواصی و اسنورکلینگ می باشد. بازدید از دنیای زیر آب، شنا کردن در کنار لاک پشت ها و ماهی زیبا، برای هر فردی جذابیت خاصی دارد و نمی شود به راحتی از کنار آن گذشت.

بازدید از آکواریوم پوکت

این مجموعه که توسط مرکز حیات دریایی نظارت می شود، به تازگی تعمیر و بازسازی شده است. این آکواریوم شامل جاذبه های دریایی و ماهیان رنگارنگ آب های شیرین می باشد. تونل 10 متری که در زیر آب کشیده شده بسیار محبوب است و راه خوبی برای دیدن حیوانات دریایی از نزدیک می باشد. مخازن و آکواریوم های عظیمی هم هستند که در آن می توانید لاکپشت های بزرگ، ماهی های نورانی و چندین گونه حیوان بومی این مناطق را ببینند. علاقه مندان به غواصی هم اجازه دارند در زیر آب در بین صخره های مرجانی زیبا به سیاحت بپردازند.

زمان کار: همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 4 عصر

اوج هیجان در Flying Hanuman

این تفریح هیجان انگیز در منطقه Kathu انجام می پذیرد و برای دوستداران هیجان و ارتفاع، عالی می باشد. قبل از انجام دادن این تفریح انواع آموزش ها در محل به شما داده می شود و شما آماده پریدن می شوید. این تفریح، در واقع پریدن از ارتفاع 40 متری توسط طناب می باشد و به نوعی شبیه تفریح زیپ لاین می باشد.

بازدید از Dino Park Mini Golf

این مکان، پارکی تفریحی و رستوران است که در بین سواحل Kata و Karon واقع شده است. در این مکان شما در بازدید از 18 مکان تاریخی ماقبل تاریخ و بازدید از دایناسورها، لحظاتی بیاد ماندنی خواهید داشت. در کنار همه ی اینها و بعد از تفریح، در رستوران خاص این مکان، استراحت کرده و غذا میل نمایید.

تفریح در پارک آبی Splash Jungle

کمتر کسی هست که از پارک های آبی خوشش نیاید و نخواهد که از آنها دیدن کند. پوکت یک پارک آبی واقعا زیبا به نام Splash Jungle دارد که در بین توریست ها بسیار مشهور می باشد. این پارک آبی در ساحل Mai Khao واقع شده است و انواع تفریحات و سرسره های آبی را در خود جای داده است. این پارک آبی 12 سرسره هیجان انگیز دارد و محلی بکر برای تفریح به همراه خانواده تلقی می شود.

خرید در Jungceylon Shopping Mall

به گزارش لست سکند، پوکت دارای مراکز خرید متعددی نیز می باشد که برای افرادی که دوستدار خرید می باشند، می توانند مفید باشند. یکی از این مراکز خرید که نمای واقعا زیبایی نیز دارد، مرکز خرید Jungceylon می باشد. این مرکز خرید در جاده Bangla و در ساحل Patong واقع شده است و می توانید از آن دیدن کنید.

هیجانی به نام Zorbing at Rollerball

شاید برای افرادی که بچه ی کوچک دارند، مسافرت کمی مشکل باشد و راضی کردن بچه ها به آن آسانی که به نظر می رسد، نباشد. پوکت برای خانواده هایی که بچه ی کوچک دارند، تفریحی مهیا کرده است به نام Zorbing at Rollerball. این امر که برای تمامی افراد خانواده جذاب است در ساحل Kalim می تواند اتفاق بیفتد. Zorbing در سال 2012 افتتاح شده است و نزدیک رستوران Lim در ساحل Kalim می باشد. شرکت کننده ها فاصله 190 متری را در درون یک توپ پلاستیکی بزرگ طی می کنند و کلی اتفاقات دیگر، که در این مکان می توانید تجربه بکنید.

 

بانکوک

بانکوک دارای بیشترین تعداد توریست در مقایسه با دیگر شهرهای جهان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۷ برابر با ۸٬۱۶۰٬۵۲۲ نفر (با احتساب حومه ۱۰٬۰۶۱٬۷۲۶ نفر) برآورد شده‌است و در کرانه خاوری رود چائو فرایا در نزدیکی خلیج تایلند واقع شده‌ است.

نام کامل شهر بانکوک، چنان که توسط پادشاه بودا یدفا چولالوکه تعیین شده‌است، به عنوان بلندترین مکان در دنیا که در کتاب رکوردهای گینس نیزثبت شده‌ است نامگذاری شده است.

جاذبه های توریستی بانکوک

 • کاخ بزرگ

کاخ بزرگ مجموعه‌ای از ساختمانهای سلطنتی، در بانکوک پایتخت تایلند) که از قرن هجدهم میلادی تا کنون، محل اقامت رسمی پادشاهان آن کشور بوده‌است.) می باشد. ساخت این مجموعه ساختمانی، از سال ۱۷۸۲ میلادی، آغاز شده و بطور مداوم، گسترش یافته‌است.

هنگامی که پادشاه رامای اول، بانکوک را به پایتختی برگزید، تصمیم به بنای کاخی نوین، به عنوان مرکز دولت و محل اقامت خویش نمود. بدین ترتیب، ساخت و ساز برجی زرین، در روز ششم ماه می در سال ۱۷۸۲ میلادی، آغاز گشت. در ابتدا، کاخی که شامل چندین ساختمان چوبی در چهار گوشه دیوار دفاعی، به طول ۱۹۰۰ متر بود، با مساحتی، افزون بر ۲۱۸۴۰۰ متر مربع، بنا شد. اندکی پس از آن بود که وی، دستور بنای معبد بودای زمردین را به عنوان معبد سلطنتی، صادر کرد.

 • بازار روی آب

بر روي کانال شهر بانکوک بازار شناور روی آب بانکوک قرار دارد که هميشه پر از فروشندگان و خريداراني است در حال خريد و فروش محصولات گياهي و سبزي و غذاهاي محلي هستند.از مراکز خرید بانکوک است که برای گردشگران بسیار جذاب است و جزو دیدنی های بانکوک محسوب میشود ، که در 80 کيلومتري جنوب غربي بانکوک بازار روي آب يان شهر قرار گرفته است.

 • باغ وحش سافاری ورلد

شاید شما هم از آن دسته از افرادی هستید که از بودن حیوانات در قفس ناراحت می شوید و علاقه ای به رفتن به چنین باغ وحش هایی ندارید، پس به شما توصیه می‌کنیم در سفری که به بانکوک دارید حتما باغ وحش و پارک سافاری ورلد Safari World Zoo and Park که در آنجا حیوانات به صورت آزادانه درکنار هم زندگی می‌کنند، را ببینید.

باغ وحش و پارک سافاری ورلد Safari World Zoo and Park یکی از زیباترین مناطق در شهر بانکوک است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در بخش اول از قسمت اول، حیوانات گیاهخواری نظیر گورخر، شتر، بزکوهی، آهو، کرگدن، شتر مرغ، پلیکان، لک لک آفریقایی و ... در کنار هم زندگی می‌کنند. زمانی که با ماشین به این حیات وحش می‌آیید می‌توانید در میانه راه توقف کنید و از داخل ماشین این فضای خوب را تماشا کنید و عکس بگیرید. فقط و فقط باید چند نکته بسیار ساده را بدانید و آنها را انجام دهید:

 • آرام رانندگی کنید
 • به حیوانات غذا ندهید
 • از زدن بوق و ایجاد سر و صدا جدا خودداری نمایید

 

 • مزرعه تمساح‌ها

در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر بانکوک ، بزرگترین مرکز پرورش و نگهداری کروکدیل ها در جهان قرار دارد که بیش از ۳۰ هزار تمساح را در خود جای داده است. مزرعه تمساح ها بانکوک، بزرگترین مزرعه کروکودیل در دنیاست که مسافران تور تایلند را به خود جذب می کند.

انگیزه اصلی از احداث پارک کروکودیل بانکوک پرورش و حفظ این جانور و ایجاد جاذبه های گردشگری بانکوک، صادرات کروکودیل (بخصوص پوست آن)، جلوگیری از انقراض گونه های کمیاب این جانور می باشد. بخشی از پارک کروکودیل بانکوک به آموزش، حفاظت،تحقیق و پژوهش در مورد خزندگان و دوزیستان اختصاص یافته است.

 

 • معابد بودا در بانکوک

معبد بودای خوابیده

Wat Pho
یکی از دیدنی ترین مکان های توریستی دنیا است. گردشگران برای دیدن مجسمه بودا به این معبد قدیمی و تاریخی می روند. در این معبد بیش از یکهزار مجسمه بودا وجود دارد و بزرگ ترین آنها مجسمه بودای خوابیده است که حدود 46 متر طول و 15 متر ارتفاع دارد. این مجسمه وجه تمایز اصلی معبد وات فو و برای نمایش سلوک بودا به نیروانا ساخته شده است. چشم ها و پاهای این مجسمه با مروارید تزئین شده اند. همچنین روی پاها 108 ویژگی فاخر بودا حک شده است. این حکاکی های مرواریدی روی طلا، جذابیت اصلی این مجسمه غول پیکر را رقم زده اند و هر ساله گردشگران فراوانی را از نقاط مختلف دنیا به  آنجا می کشاند

معبد سوتات و تاب غول آسا

این دو مکان جزو مشهورترین جاذبه های بانکوک هستند. معبد Suthat هزاران سال پیش ساخته شده و جزو 6 معبد برتر کشور تایلند است. این معبد برای مجسمه های طلایی و برنزی بودا در داخل و بیرون آن، طراحی جالب سقف، سبک معماری، نقاشی های دیواری بسیار عظیم و مجسمه های برنزی سربازان چینی که در حیاط هستند، مشهور است. یکی از غول پیکرترین مجسمه های بودا که از جنس طلاست و حدود 21 متر طول دارد نیز در این معبد نگهداری مس شود.

معبد راتچابورانا

معبد راتچابورانا وات یکی از معروف ترین معابد بانکوک است و ارزش تاریخی بالایی دارد. این معبد نشان دهنده فرهنگ و سنت های قدیمی تایلند است. بنای این معبد بسیار قدیمی و کهنه است اما همچنان شکوه و جلال خود را حفظ کرده و گذشت زمان چیزی از ارزش و زیبایی آن کم نکرده است.

معبد طلائی

معبد طلائی همیشه محلی برای بازدید خود تایلندی ها و گردشگرانی است که از کشورهای مختلف جهان به بانکوک سفر می کنند. یکی از جاذبه های اصلی این معبد، مجسمه طلایی بسیار بزرگ بوداست که روی تختی به حالت چهارزانو نشسته است. ارتفاع این مجسمه حدود  3 متر و وزن آن 5 هزار کیلو است. 83 درصد از این مجسمه از طلای خالص و جامد ساخته شده است.

معبد اینتراراوان

گفته می شود این معبد ساده و برای مردم عادی ساخته شده است. البته این معمولی بودن شامل همه جنبه ها و بخش های معبد نیست. معماری عجیب و غیرعادی ساختمان معبد اینتراراوان، آن رابه یکی از جاذبه های شهر بانکوک برای بازدید تبدیل کرده است. این معبد نه تنها نشانگر معماری فرهنگی و سنتی است، بلکه نشان دهنده اعتقاد قوی و عمیق مردم و اعتماد آنها به بودای اعظم نیز هست.

معبد مرمرین

معبد مرمرین همان طور که از نامش پیداست از مرمر سفید ساخته شده است و این مساله باعث جذب گردشگران فراوانی به این منطقه شده است.

ورودی این معبد یکی از جذابیت های اصلی آن است. دسترسی به درب ساختمان از راه هایی است که از خیابان منشا می گیرند و مسیری باریک که پوشیده از سنگفرش و چمن است را طی می کنند تا به درب برسند. در این معبد بیش از 50 مجسمه بودا وجود که هر کدام ظرافت و زیبایی ویژه ای دارند. این مجسمه ها هر کدام مربوط به شاخه ها و ادیان مختلف بوداست که در نقاط مختلف جهان گسترده شده اند. یکی از مسایلی که به وضوح در طراحی این مجسمه ها به چشم می آید، تلفیق هنر مدرن اروپایی در ساخت آنهاست. یکی دیگر از جاذبه های این معبد پنجره هایی است که با شیشه های رنگی روی آنها منبت کاری شده است و طرح ها و شکل های مختلفی دارند.

معبد آرون

معبد آرون که با عنوان معبد سپیده دم نیز شناخته می شود، یکی از مناطق مسحور کننده در شهر بانکوک است. این معبد با برج های بلند و حیاط بزرگ، بدون شک یکی از دیدنی ترن مکان های بانکوک است

به این دلیل به آن معبد سپیده دم می گویند که نخستین جایی در تانبوراست که نور سپیده دم به آن می تابد. مجسمه بودای زمردی قبل از برده شدن به کاخ بزرگ در اینجا قرار داشت. این معبد حتی بعد از انتقال مجسمه بودای زمردی نیز احترام و جذابیت خود را حفظ کرده است.

معبد بودای زمردین و گراند پالاس

کاخ بزرگ و معبد بودای زمردین که در این کاخ قرار  دارد، از جذابیت های اصلی شهر بانکوک هستند.

در معبد بودای زمردین می توان به خوبی فرهنگ و تعلیمات بودا را با همه وجود احساس کرد. کاخ بزرگ یا گراند پالاس بانکوک، همان طور که از نامش پیداست بسیار بزرگ است و مساحت وسیعی را به خود اختصاص داده است. معبد بودای زمردین نیز در فضای کاخ بزرگ قرار دارد.

 معبد راجانادا

معبد راجانادا از جمله مکان های گردشگری شهر فرشتگان به شمار می رود. در بازار بودایی های این معبد، انواع جادو، طلسم و معجون عشق را می توان پیدا کرد. سنگ های جادویی نه تنها به شکل مجسمه بودا که حتی با اشکالی از راهب های تایلندی و خدایان هندی نیز وجود دارند. در کنار این سنگ و طلسم ها، مجسمه های بودا نیز فروخته می شود.

 


جستجو